CEZAMAT PW Sp. z o.o.
CEZAMAT PW Sp. z o.o. jest spółką celową powołaną przez Politechnikę Warszawską do realizacji projektu Centrum Zaawansowanych Materiałów i Technologii, współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka. Jest to jedna z największych w Polsce inwestycji w obszarze badań i rozwoju. Powstałe na warszawskim Ursynowie Laboratorium Centralne CEZAMAT zajmie powierzchnię liczącą prawie 20.000 m2.
CEZAMAT to jedna z największych w Polsce inwestycji w obszarze badań i rozwoju. Projekt obejmuje powstanie sieci pięciu laboratoriów wyposażonych w zaawansowane urządzenia, pozwalające na prowadzenie interdyscyplinarnych badań nad przyszłościowymi materiałami i technologiami – w tym w obszarach nauki, których rozwijanie na tak wysokim poziomie nie było do tej pory w Polsce możliwe ze względu na brak odpowiedniej infrastruktury.
Głównym celem Centrum jest stworzenie wspólnej platformy inicjującej i stymulującej projekty interdyscyplinarne. Realizowane badania będą obejmowały m.in. takie dyscypliny jak: nanotechnologia, mikro- i nanoelektronika czy mikrosystemy (MOEMS) oraz zaawansowane materiały, np. grafen. Projekty realizowane przez CEZAMAT zostaną zorientowane na praktyczne wykorzystanie ich wyników – od pomysłu poprzez prowadzenie badań, stworzenie prototypu aż do etapu wdrożenia przemysłowego. Efekty prac będą wykorzystywane m.in. w przemyśle teleinformatycznym, medycznym, obronnym, samochodowym czy lotniczym.
Oprócz Laboratorium Centralnego, w ramach projektu Centrum Zaawansowanych Materiałów i Technologii zostały zmodernizowane cztery laboratoria mieszczące się w: Instytucie Fizyki Doświadczalnej Uniwersytetu Warszawskiego, Instytucie Technologii Materiałów Elektronicznych, Instytucie Wysokich Ciśnień PAN oraz w Wojskowej Akademii Technicznej.
OBSZARY BADAWCZE
INTERNET RZECZY
Badania prowadzone w Cezamacie dotyczyć będą tematyki związanej z Wireless Sensor Networks, która jest podstawą konceptu Internet rzeczy (Internet of Things – IoT), który jest obecnie najdynamiczniej rozwijającą się gałęzią nauki i techniki. Jest to koncepcja zgodnie, z którą przedmioty mogą pośrednio albo bezpośrednio gromadzić, przetwarzać lub wymieniać dane za pośrednictwem sieci komunikujących sensorów. Istotnym elementem IoT są MOEMS-y (Micro-Opto-Electro-Mechanical Systems). To skomplikowane, zminiaturyzowane przyrządy optyczno-elektro-mechaniczne, produkowane najczęściej w oparciu o materiały półprzewodnikowe, głównie krzem. Ich wymiary wynoszą od pojedynczych do setek mikrometrów. Zakres możliwości zastosowania IoT obejmuje obszary takie jak: energia, środowisko, telekomunikacja, transport, żywność, informacja, bezpieczeństwo.
CEZAMAT pragnie być częścią trendu Internetu Rzeczy, dlatego będzie traktować priorytetowo najbardziej obiecujące, nowatorskie kierunki badań w tej dziedzinie. Należą do nich:
– Fotonika, optoelektronika i fotowoltaika
– Biosensory i czujniki chemiczne
– MOEMS, NEMS, aktywatory i detektory
– Pozyskiwanie energii z otoczenia i jej magazynowanie
– Piezoelektryczność, sztuczna fotosynteza i ogniwa paliwowe
– Obudowy, integracja danych w trójwymiarowej przestrzeni oraz systemy heterogeniczne
– Projektowanie analogowe i cyfrowe, projektowanie obwodów, rozwiązania systemowe dla Internetu Rzeczy i WSN
– Nowe materiały półprzewodnikowe i kompozyty 2-D, bio- i organiczne, materiały i metamateriały
– Nanorurki, grafen, GaN, SiC
– Obrazowanie i spektroskopia, THz, wysoka częstotliwość oraz holografia
– Komunikacja, w szczególności bezprzewodowa i ładowanie bezprzewodowe
– Informacja – bezpieczeństwo, przetwarzanie, kodowanie i analiza
– Rozwój oprogramowania.
CELE STRATEGICZNE
– Współrealizacja celów zrównoważonego rozwoju gospodarczego
– Budowanie interdyscyplinarnych zespołów i promowanie synergii
– Tworzenie pomostu pomiędzy badaniami naukowymi i biznesem
– Kreowanie ekosystemu wspierającego przedsiębiorczość i innowacyjne start-upy
– Dostęp do pomieszczeń typu clean-room, know-how i laboratoriów.
Wsparcie polskiej gospodarki poprzez realizację działań strategicznych, takich jak:
– Badania nad nowoczesnymi materiałami, urządzeniami i technologiami dla Internetu Rzeczy
– Inspirowanie innowacyjnych pomysłów
– Tworzenie mechanizmów wdrożeń przemysłowych
– Prezentowanie przełomowych wizji produktów
– Tworzenie inkubatorów i środowiska przyjaznego start-upom.